Montaż Tynku strukturalnego

Tynk strukturalny – sposób na efektowną dekorację ścian

Tynki strukturalne, zwane inaczej dekoracyjnymi, pozwalają uzyskać na pokrywanej powierzchni oryginalne i niezwykłe faktury i wzory. Taki efekt można stworzyć bardzo prosto, nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności ani fachowych narzędzi. Jest to możliwe dzięki specjalnym właściwościom tynku.

Czym jest tynk strukturalny?

Tynk dekoracyjny czy też strukturalny to masa tynkarska o specjalnych właściwościach, które pozwalają na tworzenie ciekawych faktur i form na pokrywanej powierzchni. Rodzajów tynków jest wiele, a każdy z nich pozwala na kreowanie innego rodzaju wzorów. Poszczególne masy tynkarskie różnią się między sobą ziarnistością oraz gęstością i to właśnie od tych parametrów zależy, jaki wzór można uzyskać za pomocą danego produktu.

Najczęściej tynk strukturalny posiada bazę złożoną z mieszanki dyspersji akrylowych, dodatków mineralnych i kruszywa z marmuru. W odróżnieniu od tynków mozaikowych, nie ma w nim kruszywa złożonego z kamyków.

Tynki strukturalne to produkty niezwykle uniwersalne. Można je wykorzystać do pokrycia elewacji, ponieważ są wodoodporne. Sprawdzają się również do tynkowania ścian wewnątrz budynków. Nadają się do ścian wykonanych z betonu, gipsy, cementu, jak również z drewna. Pasują do pomieszczeń w różnych stylach. Wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Co ważne, tynk tego rodzaju jest bardzo prosty w konserwacji, a jego czyszczenie nie sprawia trudności. Z tego względu można stosować go w miejscach, które są narażone na powstawanie zabrudzeń. 

Najpopularniejsze rodzaje tynków strukturalnych:

  • tynki akrylowe,
  • tynki silikonowe,
  • tylko mineralne,
  • tynki na bazie wapna gaszonego.

Zalety tynków strukturalnych

Największą zaletą tynków dekoracyjnych jest oczywiście ich walor estetyczny. Za pomocą tynku tego typu można w prosty sposób uzyskać oryginalny efekt na ścianach. Wnętrze wykończone z wykorzystaniem produktu prezentuje się niebanalnie i bardzo ciekawie. Co istotne, tynki dekoracyjne współgrają z wieloma stylami, mogą więc stanowić doskonałe tło dla stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. 

Tynk strukturalny wyróżnia się wysoką trwałością. Oznacza to, że efekty uzyskane za jego pomocą będą przez wiele lat prezentować się tak samo dobrze. Ściany pokryte tynkiem nie wymagają poprawek co pewien czas, tak samo nie jest konieczne wykonywanie specjalnych zabiegów konserwacyjnych. 

Tynki strukturalne cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe najczęściej wykorzystywane są do wykańczania elewacji. Produkty tego rodzaju mają zazwyczaj strukturę typu baranek lub kornik. Baranek ma okrągłe, niewielkie grudki kruszywa pokryte cienką warstwą tynku. Masę tego rodzaju zaciera się wykonując ruchy koliste, aby uzyskać charakterystyczny efekt. Natomiast kornik wyróżnia się bardziej trójwymiarową fakturą, niż ma to miejsce w przypadku baranka. W masie są zarówno okrągłe, jak i kanciaste grudki kruszywa, jednak efekt końcowy prezentuje się całkiem inaczej. Ściana pokryta jest tynkiem praktycznie gładko, a gdzieniegdzie widoczne są niewielkie rowki, które przypominają wyglądem rowki korników. Ich kształt zależy od sposobu, w jaki tynk będzie zacierany: ruchami kolistymi, pionowymi czy też poziomymi.

Wielkość kruszywa a efekt na ścianie

Wzór, jaki pojawi się na ścianie wykańczanej tynkiem ozdobnym, zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju kruszywa w danej masie. Im większe ziarno, tym bardziej przestrzenna i wyraźna będzie struktura. Najczęściej wykorzystuje się masy tynkowe o uziarnieniu 1,5 mm. Nie są mocno wyraziste, ale tym samym zapewniają uniwersalny efekt. Dostępne są jednak masy o uziarnieniu 2 lub 3 mm, które pozwalają stworzyć wyraźne wzory na ścianie.

W jaki sposób kładzie się tynk strukturalny?

Tynkowanie za pomocą mas ozdobnych nie jest trudne, jednak należy się do tego procesu odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zabezpieczenie folią malarską okien, podłóg czy mebli (jeśli tynkowane są ściany wewnętrzne). Następny etap to dokładne oczyszczenie ściany oraz zagruntowanie jej. Po wyschnięciu przychodzi czas na właściwe tynkowanie. Masę należy nakładać na ścianę równolegle. Trzeba także pamiętać, aby stworzyć warstwę o takiej grubości, jaką zaleca producent na opakowaniu. Tynk można formować dowolnie używając wybranych narzędzi, szczotki, gąbki, wałka. Jeśli masa nie jest barwiona, po jej wyschnięciu następuje etap ostatni, czyli malowanie ściany.

Działamy na produktach renomowanych firm, takich jak: Bolix, Ecorson, TGA