„Fit-out” to termin używany do opisania procesu tworzenia wnętrz odpowiednich do ich przeznaczenia. Jest on często używany w odniesieniu do obiektów biurowych, gdzie konstrukcja podstawowa jest wykonywana przez dewelopera, a ostateczna zabudowa przez użytkownika. Lokator zazwyczaj wynajmuje powierzchnię jako najemca od dewelopera / właściciela. Dlatego też u jednego wynajmującego przestrzenie mogą być przygotowane w różnych zakresach i w zupełnie innych standardach.
Fit out Warszawa
Fit out to ostatnio bardzo modne słowo, zwłaszcza w stolicy. Ale czym dokładne jest fit out? Jakie są rodzaje fit outu? Czy branża fit out to tylko Warszawa? Jak na jej tle wypadają inne miasta Polski? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
„Fit-out czyli wnętrze szyte na miarę „
Definicja fit outu wg. „designbuildings” to:
Ukończenie wewnętrznego układu i warstw wewnętrznych budynku w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb przyszłego najemcy. Powłoka budynku to strukturalna i niekonstrukcyjna powłoka budynku dostarczona jako etap podstawowy (zwykle dla inwestora zastępczego) dla kolejnego projektu, który ma zostać wyposażony w wewnętrzne prace związane z zakwaterowaniem.
W zależności od stopnia wykończenia budynku i specyfikacji wnętrza wymaganej przez najemcę, fit-outy mogą przybierać różne formy:
Prace budowlane, instalacyjne
Roboty związane z powłoką i rdzeniem będą generalnie obejmować konstrukcję, okładzinę, zakład podstawowy, ukończone obszary wspólne i roboty zewnętrzne. Ze względu na swoją specyfikę obejmą one wyposażoną recepcję główną, lobby, klatki schodowe, toalety, szyby windowe, piwnice, rampy załadunkowe, parking samochodowy i tak dalej.
Fit-out typu A
Fit-outy typu A ogólnie opisuje poziom fit outów, który wykonawca ma do wypełnienia we własnym zakresie. Ponieważ brak jest standardowej definicji, kategoria wykończenia A może obejmować:
- Podniesione podłogi i podwieszane sufity.
- Rozprowadzenie instalacji mechanicznych i elektrycznych.
- Wykończenie powierzchni wewnętrznej.
- Żaluzje.
Jeśli najemca ma bardzo złożone wymagania dotyczące wykończenia, może to mieć wpływ na wykończenie kategorii A. W takim przypadku mogą oni wnieść wkład w koszty wyposażenia kategorii A, aby upewnić się, że spełnia on ich potrzeby, i zrekompensować to kosztem własnym. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na modyfikację kategorii A.
Więcej na temat fit outów można przeczytać na stronie property design.
Fit-out typu B
Typ B uzupełnia fit outy przestrzeni wewnętrznej do wymagań najemcy. Dzięki szerszemu zakresowi niż Typ A, Typ B może to obejmować:
- Ostateczne wykończenia i branding
- Instalacje biurowe
- Instalacja specjalistycznych obiektów w salach konferencyjnych
- Wyposażenie recepcji
- Specjalistyczne oświetlenie
- Instalacja sprzętu
- Instalacja sprzętu audiowizualnego
- Dopasuj do kuchni
- Montaż mebli
Realizacje „pod klucz”
Opracowanie „pod klucz” powierzchni biurowych zapewnia najemcy powierzchnie, które są wyposażone przez dewelopera w taki sposób, że są gotowe do użycia. Dzięki temu inwestor ma pewność, że wszystkie elementy będą idealnie spasowane oraz w gwarantem wykończenia jest jedna firma. W skład takich realizacji mogą dodatkowo wchodzić:
- Wygłuszenie
- Instalacje teletechniczne
- Oświetlenie
- Meble na wymiar
Fit out w Polsce – czy to tylko Warszawa?
Ze względu na swoją specyfikę, projekty typu fit out znajdziemy głównie w głównych miastach wojewódzkich. Pokrótce postaramy się przybliżyć charakterystykę każdego z rynków, gdyż każde miasto posiada swoją specyfikę. Ilość projektów fit out jest ściśle skorelowana z dwoma czynnikami – ilością powierzchni biurowych w danym mieście oraz bogactwem regionu. Warszawa wiedzie tu prym, jednak inne miasta też są interesującymi rynkami.
Warszawa
Powierzchnia biurowa: 5 400 000 mkw.
Projekty typu fit out znajdziemy głównie w Warszawie. Warszawa w 2018 roku to ponad 50% całkowitej przestrzeni biurowej w Polsce. Jest to też najbogatszy region Polski, ze średnimi pensjami na poziome 30% wyższym, niż pozostałe regiony. Znajdziemy tu siedziby takich firm jak Goodman, Alfaco, Ergon, Lego czy Lidner. Warto pamiętać, że dla projektów fit out Warszawa długo pozostanie numerem 1. Eksperci są zgodni, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe w stolicy będzie stabilnie rosło jeszcze przez najbliższe 20 lat.
Kraków
Powierzchnia biurowa: 1 400 000 mkw.
Kraków zajmuje mocną drugą pozycję na krajowym rynku powierzchni biurowych. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, na założenie swojej siedziby zdecydowały się tu największe firmy, związane gównie z przemysłem. Tesco, BP, Grupa Azoty czy Grupa CAN-PACK – tych nazw nie trzeba nikomu przedstawiać.
Wrocław
Powierzchnia biurowa: 1 200 000 mkw.
Często nazywany Polską Stolicą IT, Wrocław słynie z dużej ilości firm programistycznych. Znajdziemy tu siedziby takich firm jak: Kruk, Techland, Noble Bank oraz LiveChat. Wrocławski rynek wykończenia biur jest szczególnie trudny, we względu na dużą ilość powierzchni objętych nadzorem konserwatora zabytków. Wymaga to szczególnego podejścia do tematu, jednak prawidłowe wykonanie prac pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty.
Trójmiasto
Powierzchnia biurowa: 950 000 mkw.
Trójmiasto zajmuje wysoką pozycję głównie ze względu na bliskość głównych portów, które w ciągu ostatnich lat bardzo dynamicznie się rozwijają. Jednocześnie , coraz bardziej znane na świecie są prywatne polskie stocznie. Dzięki temu, trójmiasto zajmuje pewną 4 pozycję w tym zestawieniu. Największe firmy to Swissmed, Centrum Techniki Okrętowej oraz Admiral Boats.
Poznań
Powierzchnia biurowa: 650 000 mkw.
Dość niespodziewanie, mniejszy o 20% Poznań zdołał z łatwością pokonać Łódź w tym zestawieniu. Ma to jednak swoje uzasadnienie w praktyce. Dobra lokalizacja, świetna sieć dróg i specjalne strefy ekonomiczne przyciągnęły tu tłumy inwestorów. Jako najlepsza lokalizacja dla swojego centrum dowodzenia Poznań został wybrany min. przez: Żabkę, VW, ENEA czy Jeronimo Martins.
Łódź
Powierzchnia biurowa: 600 000 mkw.
Jest to miasto które powoli odradza się z kryzysu. Mimo, że Łódź jest 3 miastem co do wielkości, zajmuje tu dopiero 6 pozycję. W ostatnich latach sytuacja jednak zaczyna się zmieniać. Łódź położona jest przy skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad. Obecnie budowany jest tunel średnicowy, po którego zakończeniu przez Łódź będą przejeżdżały wszystkie główne połączenia kolejowe. Z takimi atutami Łódź powinna powoli piąć się w rankingach. Znajdziemy tu siedziby takich firm jak Philips, Bosch, Siemens, GE czy Indesit.
Źródła:
Więcej o projektach możesz przeczytać na stronie kb.pl: https://kb.pl/porady/biuro-idealnie-dopasowane-czyli-fit-out-_wp19/